Ahlat(Yaban Armudu) faydaları Nelerdir?

Yabani armut, ahlat olarak da öğrenilen yabani armut; gülgiller familyasından olup, hemen hemen Anadolu’nun her yerinde yetişebilen bir ağacın meyvesidir. Bu ağaç tabiatta kendiliğindene yetişirken armut aşısı yapılarak meyve vermesi sağlanır. 12 metreye kadar uzayabilen yabani armut ağacı; iki türdür ve dikenli bir ağaçtır. Siyah ve beyaz olmak üzere iki renkte yetişir. Yabani armut ancak olgunlaştıktan sonra yenilebilen bir meyvedir.

isminde de muhakkak olduğu gibi yabani armut; dağlarda, orman ve bozkırlarda rahatlıkla yetişebilen bir nebattır. Hava lekeliliğine ve güç abuhava koşullarına dayanıklıdır. Kış mevsiminin sonuna doğru çiçek açar ve yazın sonlarında yabani armut yenilebilecek olgunluğa erişmiş olur. Olgunlaşma evveli sarih yeşil olan rengi olgunlaşma sonrası kahverengi bir renge dönüşür ve 4 cm çapında kısa sapları vardır. Ayrıca hem taze hem de kurutulmuş haliyle yenilebilen bir meyve cinsidir. Değişik tadı olan yabani armut; turşusu, pekmez ve hoşafı da yapılabilmektedir. Bunların yanı gizeme yabani armut ağacına; elma, armut ve badem gibi kültürler aşılanabilir. Bünyesinde şeker, tanen ve meyve asitleri barındırır.

Yabani Armut Bereketleri:

Çoğumuzun pek de harcamadığı yabani armut meyvesinin gerçeğinde öğrenmediğimiz öyle çok bereketi var. Misalin, günlük kumpaslı harcandığı zaman kalp rahatsızlıklarına iyi kazanç. Kanı sulandırma özelliği bulunan yaban armutu, özellikle göz damarları olmak üzere bedeninizdeki tüm damarlarda bereketlidir. Dişeti çekilmeleri ve iltihaplanmaları gibi bir hayli dişeti rahatsızlıklarında tesirlidir. Ciltte alana gelen iltihaplı sivilcelere iyi kazanç. Tok karnına kurutulmuş veya taze olarak harcandığında böbrekleri çalıştırır. Yatıştırıcı özelliği bulunan yabani armut asap sistemi üzerinde de tesiri vardır. İdrar yollarını pakler ve idrar söktürücüdür. Yabani armut, sıcak suda haşlanıp suyu içildiğinde ishali keser. Hoşafı yapılıp harcandığında sıcaklığı giderir. Kadınlarda vajinal akıntıyı giderir. Zengin mineralleri sayesinde beden direncini çoğaldırır, bitkinliği giderir ve zekânın sarih kalmasını sağlar. Astım şikayetlerini eksilterek hastalığın rehabilitasyonunda destekçi olur.

Anekdot: Aç karnına yenilmesi rahatsızlık verebilir. Ayrıca yabani armut fazla harcandığı takdirde kabızlığa neden olabilir.

View Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir