Ahudunun inanılmaz faydası!

Ahudunun ile zayıflamak özellikle yaza girerken fazla kilolardan kurtulmak isteyenler için natürel zayıflama usullerinin başında geliyor.
Uzman Diyetisyen Pınar Kural Enç, “Sağlık açısından pek çok bereketi olan şifalı bitklilerden bir tanesi ahududur. Ahududu olarak da öğrenilen ve eşsiz bir lezzete sahip olan frambuazın faydaları da oldukça fazladır. Bu bedelli besinin içeriğinde,Folik Asit,A vitamini, B6 vitamini,B 1 vitamini,B 2 vitamini,C vitamini ve E vitamini bulunmaktadır.Ayrıca içeriğinde potasyum,protein,lif,sodyum,demir,magnezyum mevcuttur“ dedi.

Frambuazın bedende biriken zehirli madde maddeleri dışarı atarak kanı arındığını, bademcik ve göz irinlerine faydalı olduğunu dile getiren Enç, “ Ateş düşürücü tesire sahip olan bu gıda, bu bereketi sebebiyle ateşli hastalıklara iyi kazanç. Anemi ve tüberküloz hastalıklarına karşı düşmandır. Böbrek ve şeker hastalığı olanlar taze harcamalıdır. Yalnız mide ülseri olanlar bu yiyecekten uzak durmalılar” diye konuştu.
Frambuazın en ehemmiyetli veriminden birinin de kilo kaybını artırması olduğunu kaydolan Uzman Diyetisyen Pınar Kural Enç, “Bu sebeple kilolarından kurtulmak isteyenlerin baş meyvesi olmalıdır. Adiponektin hormonunu tertip eden frambuaz bedende glikoz ve yağ asitlerini dengeliyor. Metabolizmayı süratlendirerek süratli yağ yakını da süratlendiriyor. Yurt dışında neticesinde de kırmızı frambuazlardan elde edilen enzimler,mucizevi yağ yakma özellikleri gösterdi. Bu sebeple de uzmanlar tarafından “yeni yağ yakan meyve” olarak kabul gördü. Bir ölçü frambuazı ezip püre haline getirdikten sonra surata maske yapılırsa cildi sıkılaştırır ve ferahlatır“ biçiminde konuştu.

View Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir