Aloe Vera Faydaları Nelerdir?

Aloe Vera’nın bereketleri bir hayli şahıs tarafından denetlenmeye başladı. Yanıklara, güneş yanığına, ten tahrişlerine, sıyrıklara ve ufak yaralara iyi gelmesiyle öğrenilen Aloe Vera nebatının nasıl kullanılacağı merak ediliyor. Peki, Aloe Vera’nın bereketleri nelerdir? Aloe Vera nasıl kullanılır?
Kuzey Amerika’ya ve Akdeniz’i çevreleyen kıyı şeridine has olan Aloe Vera, en aşina nebatsal ilaçlardan biridir. Aloe saksıları güneşli mutfak pencere kenarlarını ziynetler; nebatın kalın ve etli yaprakları ani haşlanmalara ve yanıklara müdahale etmek için burada bekler. Bitkiden kopartılan ve içi kesilip açılan bir yapraktan kesikleri ve yanıkları iyileştiren, iyileşme müddetini kısaltan ve enfesiyon tehlikesini eksilten pak ve zamkımsı bir jel çıkar. Yaprağın teninden fışkıran acı ve sarımsı sap – bunu jelle karıştırmamak gerekir – aloe sütü yapmak için kurutulur.

Aloe Vera nebatının bereketleri neler?

Günümüzde aloe A.B.D.’de en yaygın kullanılan nebatlardan biridir. Harici olarak kullanıldığında yanıklara, güneş yanığına, ten tahrişlerine, sıyrıklara ve ufak yaralara iyi kazanç. Genital cerahate ve sedefe de verimi vardır. Aloe jelin faal bileşenleri acıyı ve irini eksiltir; tenin onarımını süratlendirir. Aloe jel kapsayan bir hayli değişik tanım bulunabilir ancak aloe en çok taze kesilmiş yaprağı kullanıldığında tesirlidir. Tezgâh üstünde bulunan ten mahsullerinin çoğunun içeriğinde bulunur. Dahili olarak alındığında aloe jeli ve aloe suyu aloe jelinden elde edilir osteoastrit, mide ülseri, alıngan bağırsak belirtiyi ve astıma iyi kazanç. Çalışmalar aloe suyunun Tip 2 şeker hasta-arında kan şekeri seviyesini düşürebileceğini ve şeker hastalarının hepsinde yara iyileşme müddetini süratlendirebileceğini gösterir.

Rehabilitasyon Emelli Kullanımı

Yanıklar birinci ve ikinci derece yanıklar
Sedef hastalığı
Kolit
Şeker hastalığı

Aloe güneş yanığını hafifletmesini öğrenilir. Daha az öğrenileni, ufak kesiklerden ten rahatsızlıklarına ve şeker hastalarında kan şekeri seviyesini düşürmesine olan tesirleridir. Aloe jeli, iç kısımda bulunan musilajinöz ve yapışık kısımdır ve bir hayli ten rahatsızlığı için yerel olarak kullanılır. Yakın zamanda yapılan çalış¬malar bu jeli ağızdan almanın şeker hastalarında glükoz oranını düşürdüğünü ve ülseratif kolit hastalarında semptomları eksilttiğini göstermiştir. Aloe jeli polisakkaritler, bu bileşenlerin mukoza çeperine iyileştirici tesiri vardır, ve enzimler tahriş olmuş teni iyileştirir ve acıyı gevşetir kapsar. Aloe aynı zamanda antibakteriyel olabilir. Bu sebeplerle aloe birinci ve ikinci derece yanıklar, sedef hastalığı gibi bazı ten rahatsızlıklarında kullanılmış ve bazen konvansiyonel rehabilitasyonlardan daha tesirli olmuştur. İkinci derece yanığa sahip 30 şahıs arasında yapılan bir çalışmada yüzde beş oranında aloe jeli kapsayan aloe kremi yanıkları yaygın olarak kullanılan bir antiakteriyel krem olan sulfadiazine’e oranla daha süratli iyileştirmiştir. Ek olarak sedef hastası olan 80 bireyden oluşan başka bir çalışma yüzde yetmiş beş oranında aloe kreminin, yaygın olarak sedef için kullanılan yüzde birlik triamsinolon kremle aynı derecede tesirli olduğunu göstermiştir. Bahsi geçen aloe suyu aloe jelinden yapılır.

Jel – taze ya da pudra formunda kuru aloe jeli – aloe suyu mahsullerinin içeriğinden sadece biridir. Aloe suyu olarak pazarlanan bu mahsuller su, sitrik asit, meyve suyu, gözeticiler ve daha bir hayli madde kapsayabilir. Aloe jeli aynı zamanda bir hayli kozmetik mahsulde, yerel kremlerde, losyonlarda ve şampuanlarda da bulunan bir içerik maddesidir.

Aloe Vera nasıl kullanılır?

ALOE JELİ: Günde birkaç kez tendeki yanıklar ve öbür ten rahatsızlıkları için tenin üzerine uygulayın. Kolit için günde iki kez 25-30 ml takribî olarak 2 yemek kaşığı; şeker hastalığı içinse günde 10-20 ml takribî olarak 1 yemek kaşığı alın. Üretici talmatlarını izleyin.

İhtarlar

Yerel olarak uygulandığında aloe tehlikesizdir. Ancak operasyon yaraları gibi derin ve sarih yaraların iyileşmesini geciktirebilir. Aloe jelinin antrakinon kapsamaması ve böylece sindirim sistemini yatıştırması gerekir; ancak yaprak ekstreleri ve sütü yaprağın her kısmını barındırabilir. İç şeritlerden yapılmıştır ibaresi olan ve aloin kapsamayan aloe jellerini satın almak ehemmiyetlidir. Aloin kapsayan aloe suyu müshil vazifeyi görerek bağırsağı tahriş edebilir. Nasihat edilen vakti aşan kullanımında elektrolit kaybına ve olağan bağırsak işlevlerinin bu suya bağımlı hale gelmesine yol açabilir. Akut ya da şiddetli sindirim sistemi meseleleri yaşayanlar bu nebatın suyunu harcamamalıdırlar. Çocuklar, hamileler ve emzirenler aloeyi dahili olarak tüketmemelidirler.

View Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir