Arı Sütü Faydaları Nelerdir?

rı sütü mucize tesirleri sebebiyle Dünya’nın en pahalı sütü.İşte yararları. Arı sütü mucize tesirleri sebebiyle Dünya’nın pahalı sütü. İmal güçlüğü sebebiyle Türkiye’de senede yalnızca 50 kg kadar üretilen arı sütünün kilosu 10 bin lirayı bulmakta. Arı sütünün en çok üretildiği ülke ise Japonya Kraliçe arının hayat kaynağı olan arı sütü bereketleriyle bilim adamlarını afallamışlığa uğratıyor. Arı sütünün insan metabolizmasındaki en sıradan yararı, bağışıklık sistemini güçlendirmesi. Reel mucizesi ise ömre ömür katması. Bunun kanıtı yalnızca arı sütü ile beslenen kraliçe arılar. Bayağı arılar 6 hafta yaşarken kraliçe arı 6-7 sene arası yaşıyor.

Merhem olarak da kullanılan arı sütü insan cildinin hoşlaşmasında olağanüstü tesirler gösteriyor. Çilt hastalıklarının çareyi olan arı sütü kozmetik sektörünün de baştacı.

Arının sütünün kısırlıktan tutun da kansere kadar olan bilimsel olarak yararlarını sıralamadan evvel bu süt nasıl elde ediliyor onun bilgisini verelim.

40-50 kovandan bir sezon süresince ancak 1 kg kadar imal yapılabiliyor. Arı sütünü 5 derece gibi bayağı bir buzdolabı sıcaklığında 2-3 ay süresince gizleyebilirsiniz. Daha uzun saklanması gerekiyorsa sıfırın altında 17 derece buzluk kullanılmalı.

Arı sütü ne kadar erken harcanırsa insan bedeninde daha fayda sağlamaktadır. Arı sütünün ışık ve ısıya karşı hassasiyeti de vardır. Bu sebeple özelliğini erken yitirmektedir

ARI SÜTÜ NASIL OLUYOR? Arı sütü, bir haftalık genç arıların yutak altı bezlerinden salgıladıkları bir enzimdir. Arılar arı sütünü yalnızca kraliçe arı ve yavru arıların beslenmesi için üretirler. Kraliçe arı yaşadığı vakit süresince arı sütüyle beslenir. Öbür arılar ise yavruyken ilk 3 gün arı sütüyle beslenir, ilk 3 günden sonra ise bal ve polenle beslenmeye başlarlar.

Arı sütünün üretilmesi de çok sıkıntılıdır. Arı sütünü bir haftalık genç emekçi arılar üretir. Bu arılar ne yeni ergin olmuş acemi arılar ne de kovan dışına çıkarak eskimiş arılardır. Genç emekçi arılar hayatlarının en bereketli zamanlarında, başka bir deyişle bir haftalıkken hem kendileri hem de insanlık için inanılmaz yararları olan arı sütünü üretirler.

Yalnızca arı sütüyle beslenen kraliçe arı öbür arılardan çok değişik bir hal alır. Fiziksel olarak öbür arıların iki katı kadar bir kocamanlıkta ve öbür arılardan iki kat kadar daha ağır olur. Öbür arıların hepsi kısır olmasına karşın, arı sütüyle beslenen kraliçe arı yeryüzünün en doğurgan canlısı olarak günde kendi ağırlığının 2 katı kadar, 1500-3000 yumurta yumurtlar.

Kraliçe arının öbür arılardan bir farkı da ömrüdür. Bayağı arılar 6 hafta yaşadıkları halde kraliçe arı 6-7 sene yaşar. Bilim adamları, bayağı arıyla kraliçe arı arasındaki bu büyük farkın nedenini kraliçe arının arı sütü ile beslenmesi olarak söylemişlerdir.

ARI SÜTÜNÜN MUCİZESİ Kovandaki kumpasın ve arı kolonisinin yaşamının devamı arı sütüne bağlıdır. Arı sütüyle beslenen kraliçe arı kovana hükmeder. Yeryüzünde hiçbir canlı da tesadüfülemeyecek derecede olağanüstü bir doğurganlıktır kraliçe arının yumurtlaması. Kraliçe arının yalnızca arı sütüyle beslenmesi bu inanılmaz mahsulün ne kadar tesirli ve güçlü olduğunu göstermektedir.

ARI SÜTÜNÜN İSPATLANMIŞ YARARLARI – Kanserle gayrette tam dünya ile beraber ülkemizde de yaygın olarak arı sütü kullanılmaktadır. Yapılan son çalışmalara göre arı sütü kürünün, kanserli hücrenin gelişmesini yavaşlattığı ve kanser tehlikeyi bulunan hastalarda kanser yaradılışını yasakladığı tespit edilmiştir. Uzmanlara göre senede en az bir kere arı sütü kürü uygulamak kansere tutulma tehlikesini ciddi oranda eksiltiyor.

HASTALIKLARI ÖNLÜYOR – Arı sütü kürü ile bağışıklık sisteminin kuvvetlendiği, bünyedeki bakteri ve mikropları yok ettiği, hatta yaradılışını yasakladığı kaydolunmuş. MS gibi çok ciddi hastalıklarda dahi propolis ile beraber çok iyi neticeler alındığı belirtilmiştir.

KISIRLIK – Kısırlık meseleyi olan çiftler üzerinde yapılan çalışmalarda arı sütünün hücre yenileyici özelliği ile erkekte sperm rakamını artırdığı, damar yapısını kuvvetlendirdiği, hormonal yapıyı tertip ederek erkekten kaynaklanan meselelerde çocuk sahibi olmayı basitleştirdiği, kadınlarda da rahimden kaynaklanan kasvetleri giderip çiftlerin çocuk sahibi olmalarına dayanakçı olduğu tespit edilmiştir. Ülkemizde de kısırlık rehabilitasyonunda sıkça müracaat etilen bir mahsuldür. Özellikle bay – kadın beraber kullanımı ile çok daha erken neticeler verdiği öğrenilmektedir.

KALP İÇİN YARARI – Kalp ve damar sistemini desteklediği kollanmıştır. Arı sütünün özellikle damar tıkanıklığını basitlikle giderdiği, kan akışını tertip ettiği tespit edilmiştir. Kolesterole iyi geldiği kollanmıştır.

NATÜREL İNSÜLÜN – Tansiyon hastaları üzerinde yapılan çalışmalarda tansiyonu dengelediği rapor edilmiştir. – Diyabet hastalarına verilen arı sütü kürü ile bu hastalarda çok ciddi iyileşme gözlemlenmiştir. Arı sütünün natürel bir insülin gibi kandaki şekeri yakarak enerjiye dönüştürdüğü ve insülin lüzumunu eksilttiği tespit edilmiştir.

BALGAM SÖKTÜRÜCÜ -Arı sütü üst solunum yolu rahatsızlıklarına çok iyi gelmektedir. Astım, bronşit ve soluk darlığı sürükleyen hastaları rehabilitasyon ettiği, akciğeri arınıp balgamı söktürdüğü öğrenilmektedir.

ÇOCUKLARDAKİ TESİRİ -Özellikle çocuk gelişiminde, insan bedeninin gereksinim dinlediği tam yiyecekleri barındırdığı için çok faydalıdır. Çocukların zekâsal ve vücutsal gelişimlerini süratlendirir. Adale ve kemik gelişimlerini yardımlar.

ARI SÜTÜ NASIL HARCANIR? Arı sütü saf olarak kullanılacağı gibi su, pekmez veya sütte çözülerek de harcanabilir. En yaygın olan balla karıştırılarak harcanmasıdır. Bal hem azıcık ekşi olan arı sütünün daha rahat alınmasına dayanakçı olduğu gibi gözetici özelliğiyle arı sütünün bozulmasını önler. ARI SÜTÜ NE KADAR ALINMALI? Arı sütü saf olarak alınacaksa dilaltından alınmalıdır. Bir ölçek arı sütü dilaltına alınıp yutulmadan beklenir 20-30 saniye içerisinde dilaltındaki kılcal damarlar aracıyla hemen emilir ve hazmedilir. Arı sütünün dozajı mevzusunda kulaktan dinleme bazı bilgilerin hakikatçi olmadığını belirtmekte bereket var.

View Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir