Banotu (konca) faydaları nelerdir

Seçenek tıp rehabilitasyonlarında kullanılan şifalı nebatlardan biri olan banotu nebatı, özellikleri ve kullanımı ile alakalı bilgiler şöyle anlatmak isterim.
umuşak tüylü, otsu bir nebat. Gavur haşhaşı ismiyle de bilinmektedir.Meyve çok tohumlu ve bir kapakla açılıp tohumlarını saçan bir kapsüldür.Altı cinsi vardır. Siyah Banotu ile Mısır Banotu rehabilitasyon sahasında kullanılır. Mısır Banotu Malatya etrafında bulunmaktadır. Özellikle alkaloit sanayisi için ehemmiyetlidir. Siyah Banotu hemen hemen tam Anadolu ve Trakya’da bulunur. Meyvaları çanak yapraklar tarafından sarılan, kapak ile açılan bir kapsüldür. Bu kapsül içinde gri esmer renkli, üzerinde minik çukurcuklar bulunan çok ölçüde tohum bulunur.Bitkinin kullanılan kısmı; yaprakları, kökü ve tohumlarıdır. Yapraklar, nebat çiçekli iken bir araya gelir ve kurutulur. Tohumlar tamamen olgunlaştıktan sonra alınır, güneşte ya da 40-50 derecelik fırınlarda kurutulur. Güçlü bir uyuşturucu ve sızı kesicidir. Bazi müshillerin tesir edebilmesini basitleştirir. Öğrenmeden kullanıldığında zehirlenmelere sebeb olan bir nebattır.
Banotunun Bereketleri ve Tesirleri
Kanı arınıcı, serinkanlılaştırıcı, kramp çözücü tesirlere sahiptir. Uykusuzluk ve ishali gidermeye destekçi olur. Soluk darlığını önleyici tesiri ile astımlılara bereketlidir. Özellikle çocuklarda görülen gece altını nemlendirme meselesini önlemeye destekçi olur. Yaşa bağlı titremelerde bereketlidir. Mide ve bağırsak spazmlarını giderici tesir gösterir. Banotunun kapsadığı maddeler beyine ve asaplara tesir ettiği için sızıları keser, fakat uyku ve miskinlik verir ve zehirlenmelere neden olabilir.

View Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir