Baş, Boyun ve Omuz Masajı

Baş Masajı Faydaları

Hindistan’da aile içerisinde öğrenilen bu masaj; başınız ağrıdığında, boynunuz tutulduğunda veya omuz ağrısından uyuyamadığınızda uygulanıp rahatlamanıza yardımcı olur.

Baş Masajı

Baş ağrısına iyi gelen bu masaj türü, çoğu ağrı kesiciden daha etkili bir tedavi yöntemidir. Stresin artması ve iş yükünüzün fazla olduğu durumlarda ağrıyan başınız, uzmanlarca yapılan bu tedavi yöntemi ile rahatlatılır.

Baş Masajı Yöntemleri:

  1. Dairesel Basınçlar: Başın ön kısmından arka tarafına kadar daireler çizilerek yapılır. Çukur noktalara özen gösterilir çünkü bu çukur noktalar, sinirleri alınan dairesel darbelerle yumuşatacaktır.
  2.  Saç Çekme Hareketi: Saçları önce birkaç kez sıvazlayıp sonrasında belli tutamlar halinde çekmekle, canınızı yakmadan ve gerginliğinizi alacaktır.
  3.  Kulak Masajı: İki kulağı baş ve işaret parmaklar ile kavrayıp diğer parmaklar ile hafif baskılar uygulamayla yapılan yöntemdir.
  4.  Boyun Esnetme: İki eli boynun arkasında kelepçeleyip, boynu bir ileri bir geri atmak ile uygulanan yöntemdir.
  5. Basınç Uygulama Hareketi: Kafanın iki tarafı işaret ve orta parmaklar ile bastırılarak yapılan masaj tekniğidir.

Omuz Masajı

Masaj yapılacak yer önce ovalanıp ısıtılmalıdır, ısıtılma işlemi masaj yapılan bölgenin rahatlamasını sağlayacaktır. Ya sonra yoğurulmalıdır, yoğrulma işlemi baş parmak önde diğer parmaklar arkada olacak şekilde yapılan dairesel işlemdir. Bu sayede deriye ve deri altı dokusuna rahatlıkla ulaşılabilir.

Omuz masajı kemikleri rahatlatıp kan dolaşımını dengeleyen sağlıklı bir masaj türüdür. Omuz masajını çevresindekilere veya bir uzmana gerekli sıklıklarda yaptıran kimselerin daha az gergin olduğu ve etrafındakilerle etkili iletişim kurduğu gözlenmiştir.

Yürümekten, ağır kaldırmaktan kaynaklanan omuz ağrıları neredeyse herkesin ciddi bir problemi olmuş ve herkesin masaj salonuna gitme imkanı olmadığından, bu problemlerle yaşamak bir hayli zorlaşmıştır. Bu nedenle artık omuz masajları evlerde de yapılmaktadır.

Boyun Masajı

İlk olarak boyun kısmı hafif olarak birkaç dakika sıkılıp bırakılmalıdır. Bu boynu masaja alıştırmak için kullanılacaktır. Daha sonra ağrı hissedilen bölgeye bir parmak ile bastırılarak, ağrıyan bölge hafifletilebilir. Bu işlem yaklaşık 30 saniye yapılmalıdır. Birkaç kez kaslarınızın gevşemesine kadar uygulanılan bu yöntem sizi rahatlatacaktır.

İş stresinizi azalttığı gibi, bacak ağrılarınızı hafifletecek ve daha enerjik hissetmenize yardımcı olacaktır. Ağrı olsun olmasın boyun masajı düzenli aralıklarla yapılmalıdır.

View Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir