Beyaz Ballıbaba Özellik ve Faydaları Nelerdir

Ballı baba nebatı Beyazısırgan, Tatlıbaba, Lamium Album Laminum olan değişik adlarıyla da anılmaktadır.

Ballıbabagillerden boyu yarım metreye kadar uzayan bir nebattır.

Yol kenarlarında, meyve, sebze bahçelerinde, bayırlarda yetişir.

Yaprakları ısırgan otuna benzer.Benekli ballıbaba ve ak ballıbaba gibi çeşitleri vardır. Beyaz ballıbaba Lamium album, ballıbabagiller Lamiaceae familyasından nemli ve yararlı topraklarda yetişen beyaz çiçekli bir ballıbaba cinsi. Ulus ağzında akısırgan olarak da adlandırılır. Tarlalarda, gölgelik yerlerde ve çitlerde yetişir.

Mayıs ve Haziran aylarına bir araya gelir gölgede kurutulur.Ya da taze olarak kullanılır.

Hücrelerinde Potasyum tuzları, tanen, şekerler, müsilaj, uçucu yağ, saponin, flavonol glikozidleri, histamin, tiramin, metilamin kapsamaktadır.

Ballıbaba nebatının insan vücüduna bereketli bir çok özelliği bulunmaktadır. Tonik güçlendirici, vazodilator ,damar genişletici, antifebril ,ateş düşürücü, diüretik , idrar söktürücü, hastalıklardan gözetici olarak da kullanılır.

Ayrıca nebatın Yaprakları ezilerek suyu rahim cerahatlerine, rahim kanamalarına ve prostat hastalıklarına karşı uygulanırsa büyük bereketi görülür.

Şurubu boğaz hastalıklarına, tüberküloza ve bayanlarda aybaşı sızılarına karşı kullanılır. merhemi yanıklarda kullanılır. Yapraklar hafifçe ekşi lezzetlidir. Ispanak gibi sebze olarak kullanılır. Kaliks kısmı Floş Hibisci sabdariffae adı altında kabız, safra çoğaldırıcı, güç ve koku verici olarak tanınmıştır. Reçel veya şurup halinde kullanılır. Çay yerine de kullanılmaktadır.

Yaprağının haşlanmış lapası kabakulak, mayasıl, kanlı hemoroide şifalıdır.Bardak suya 1 tatlı kaşığı kıyılmış nebat konarak kaynatılır soğuyana kadar demlendirilir ve süzülür. Günde 3 kez yemek aralarında içilir. İstenilirse balla tatlandırılır.

Lamium albüm L. Labiatae Beyaz ballıbaba cinsinin kurutulmuş çiçekleridir. Bu cins 15-50 cm yükseklikte, beyaz çiçekli ve çok senelik otsu bir nebattır.

Çiçeklerden veya kökünden Radix Bamiae hazırlanan infusyon % 5 dahilen göğüs yumuşatıcı, lapa halinde haricen apseleri olgunlaştırıcı olarak kullanılır.

Genç meyvelerinden hazırlanan yemekler müshil ve yumuşatıcı bir tesire sahiptir. Kabızlığa karşı tesirli ve hasarsız bir drogdur. Tohumları kavrulup toz edilerek kahve yerine kullanılır.

Tohumları Semen Abelmoschi misk kokulu bir uçucu yağ taşır. Dekoksiyon halinde iştah açıcı ve yatıştırıcı olarak kullanılmaktadır.

Sarı Ballıbaba çayını özellikle değerlendirmelidir. Sarı ballıbabanın hem yaprakları hem de çiçekleri bu gibi hastalıklarda kullanılmaktadır. Özellikle idrar güçlüklerinde, işeme sırasındaki yanmalarda, ağır böbrek hastalıklarında ve kalp ödemlerinde çok zaferli tesirleri vardır. Sarı ballıbabanın yaprakları, sindirim kumpassızlıkları için, sıraca ve temriyelerde kullanılmaktadır.

View Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir