Bitkisel ilaç

Egzotik çeşitler için tadı olan çay severler, zengin aromasıyla ödüllendirilmiş pu-erh çayı ile tanışabilirler. Çin’in Yunnan bölgesinde (ve esas olarak bu bölgede üretilen) bir şehir için adlandırılan pu-erh çayının geniş bir sağlık faydaları yelpazesi olduğu söyleniyor.

Gibi yeşil çay , siyah çay ve beyaz çay , pu-erh çay yapraklarından yapılır Camellia sinensis bitkisinin. Bununla birlikte, pu-erh çayı, uzun bir fermantasyon periyodunu içeren özel bir işleme göre oluşturulur. Fermente edildikten sonra çay yaprakları yaşlanır (bazen yıllarca hatta onlarca yıldır) ve tuğla veya keklere doldurulur.

Pu-erh çayının farklı aromasını ödünç vermenin yanı sıra, bu fermantasyon ve yaşlanma sürecinin çayın kendine özgü birçok tıbbi özelliğe sahip olduğu söylenir.

Pu-erh Çayı Sağlık Faydaları
Çin’de, pu-erh çayı, kalp sağlığındaki gelişmeler ve kolesterol seviyelerinde azalma gibi çeşitli sağlık faydaları elde etmek için uzun zaman önce yutuldu . Ayrıca pu-erh çayın kilo kaybını teşvik etmesine , görme yeteneğini artırmasına, dolaşımını teşvik etmesine ve hangovers’ları yatıştırmaya yardımcı olabileceği söylenir .

Bilim adamları, hayvanlar ve test tüpleri üzerinde yapılan ön araştırmalarda, pu-erh çayın oksidatif stresle savaşabileceğini , kan şekerini ( diyabet kontrolünde önemli bir faktör ) düzenlediğini, obeziteye karşı koruyabildiğini ve kanser karşıtı aktiviteye sahip olduğunu gözlemlemiştir .

Bununla birlikte, şimdiye kadar, çok az çalışma, pu-erh çayın insanlarda sağlık etkilerini test etmiştir. Yine de, pu-erh çayın belirli sağlık koşullarının tedavisinde söz verdiği bazı kanıtlar var. İşte pu-erh çayı üzerindeki mevcut insan temelli araştırmalardan bazı bulgular:

1) Kolesterol

Araştırmacılar , 2016 yılında Yaşlanma Klinik Müdahalelerinde yayınlanan bir çalışmada , pu-erh çayın kolesterolü kontrol altında tutmaya yardımcı olabileceğini belirlemişlerdir. Her gün 20 hafta boyunca pu-erh çay ekstresi tüketildikten sonra, küçük bir grup aşırı kilolu veya obez yetişkin kolesterol seviyelerinde hafif bir düşüş gösterdi. Aynı süre için bir plasebo verilen katılımcılara kıyasla , pu-erh çay ekstresi ile tedavi edilenler de daha fazla kilo kaybı ve yağ kaybı yaşadı.

2) Metabolik Sendrom

Birkaç küçük çalışma, pu-erh çayın metabolik sendromu yönetmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir . Bir dizi sağlık problemi (aşırı yağ, yüksek tansiyon , yüksek kolesterol, insülin direnci ve kronik inflamasyon dahil ) ile karakterize edilen metabolik sendromun, kalp hastalığı ve tip 2 diyabet riskinizi artırdığı bilinmektedir .

Örneğin 2011 yılında Çin Bütünleştirici Tıp Dergisi’nde yayınlanan bir çalışmada , metabolik sendromlu 90 kişi ya üç ay boyunca her gün çay özü ya da kapsül şeklinde bir plasebo aldı. Çalışmanın sonunda, pu-erh çayı verilenler, obezite, kan şekeri seviyeleri ve kolesterol seviyeleri gibi faktörlerde daha fazla iyileşme gösterdi (plasebo verilenler ile karşılaştırıldı). Çalışmanın yazarları, pu-erh çayın “metabolik sendromun erken önlenmesi için ideal şekilde uygun olduğunu” belirttiler.

Yan Etkiler ve Güvenlik Endişeleri
Pu-erh çayının diğer çay türlerine göre daha düşük seviyelerde kafein içerdiği söylenir. Yine de, çok fazla kafein tüketmek baş ağrısı, uykusuzluk, ishal, düzensiz kalp atışı, mide ekşimesi ve baş dönmesi gibi bir dizi yan etkiyi tetikleyebilir.

Ayrıca pu-erh çayın herhangi bir kronik durumun (yüksek kolesterol veya metabolik sendrom gibi) standart tedavisinin bir alternatifi olarak kullanılmaması gerektiğini de belirtmek gerekir. Pu-erh çayı bu tür durumlarda tedavi planınıza dahil etmeyi düşünüyorsanız, öncelikle doktorunuza danışın.

View Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir