Masaj Çeşitleri Ve Faydaları

Kaliteli masaj nasıl yapılır?

 

MASAJ NEDİR? HANGİ MASAJ TÜRLERİ NELERDİR? MASAJ YAPTIRMANIN FAYDALARI NELERDİR?

Masaj Nedir?

Masaj; deri, derialtı dokusu, kaslar, iç organlar, metabolizma, dolaşım ve lenf sistemlerinin mekanik ve sinirsel (refleks) yolla tedavi ve rahatlama amaçlı uyarılması; çeşitli darbeler ve ovma yöntemleri ile bölgesel kan dolaşımını artırma, damarları genişleterek dokuya daha fazla kan gelmesini sağlayarak ağrıları azaltma yöntemidir. Bilinenin aksine masaj lüks ve keyif değildir elbetteki onlar da dahildir ama masaj düzenli aralıklarla alınıp vücudun daha rahat çalışmasını sağlayan bir rahatlama yöntemidir.

 

Masaj çeşitleri ve uygulama şekilleri

 

Masaj Türleri Nelerdir?

İsimleri sporcu; yüz; isveç; klasik; Thai; Aromaterapi; Shiatsu; sıcak taş masajı; baş, boyun ve omuz masajı ve  refleksoloji olmak üzere 10 adet masaj türü bulunmaktadır. Bazı kaynaklarda bu sayı azaltılıp çoğaltılabilir, genel olarak böyledir; çoğaltanlar yukarıda sayılanları alt dallarına ayırırken, azaltanlar da birbirleri arasına sokarlar.

Gittiğiniz tatil beldesinden beldesine değişecek masaj sayısı ve fiyatları sizleri elbetteki düşündürür fakat yeme içme gibi masajı da vücudun ihtiyaç duyduğu bir güdü gibi düşünün ve fırsatınız varsa ertelemeyin.

   Masajın Faydaları

Uygulandığı türe göre değişiklik gösteren ve uygulandığı bölgeye çeşitli faydalar sayabilecek masaj yaptırma işlemi, bir tedavi yöntemidir. Vücudun hamlamasını engelleyip, kanın damarlardan geçişini kolaylaştırır. Stres hormonlarını en aza indirir ve stresten doğacak hastalıkları engeller. Depresyonu yatıştırdığı kanıtlanmıştır, depresyonda olup kafasını dışarı çıkarmayan insanlar masaj yaptırarak kendine gelebilir.

Sürekli hastalığa kapılan ve halk tabiriyle sırtı bir türlü doğrulmayan insanların bağışıklık sistemini güçlendiren masaj, aynı zamanda Ortapedi hastaları için de bir tedavi yöntemidir. Düzenli masaj yaptıran insanların beli daha az ağrır, skolyoz gibi hastalıkların ağrılarına iyi geldiği de görülmüştür.

Fiziksel olarak olduğu kadar; lenfatik ve endokrin sistem, solunum, sinir, dolaşım, iskelet, sindirim ve bağışıklık sistemlerine olumlu etkisi bulunmaktadır.

Tüm bunlar dışında zihinsel olarak da insanın gevşeyip rahatlamasına yardımcı olur. Psikolojik sorunların daha çabuk aşılmasına, beyin yorgunluğunun daha çabuk olmasına yardımcı olur.

Vücuttaki kan dolaşımını düzenleyip hızlandırır. Kalbin kan pompalamasına yardımcı olup kalbi rahatlatır. Vücudun enerjisini arttırır. Düzenli masaj yaptıranların yorulmadan daha çok ayakta kalabildikleri gözlenmiştir.

 

View Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir