Masaj tedavisinin yan etkileri ve riskleri nelerdir?

Masaj terapisi, ciddi bir risk taşımıyor gibi görünmektedir – eğer doğru terbiyeli bir terapist tarafından yerine getirilirse ve uygunsa uyarılar takip edilmektedir. Bildirilen ciddi yaralanmaların sayısı çok düşüktür. Masaj terapisinin yan etkileri geçici ağrı veya rahatsızlık, morarma, şişme ve masaj yağı alerjisi içerebilir .

Masaj terapisi ile ilgili uyarılar arasında şunlar bulunur:

Canlı masaj, kanama bozukluğu olan veya kan trombosit sayısında düşük olan kişiler tarafından, ve varfarin gibi kan düşürücü ilaçlar kullananlar tarafından engellenmelidir .
Masaj, kan pıhtılaşması , kırıklar, açık veya iyileşen yaralar, deri enfeksiyonları veya zayıflamış kemikler ( osteoporoz veya kanser gibi ) veya yakın zamanda yapılmış bir ameliyat olduğunda vücudun herhangi bir bölgesinde yapılmamalıdır .
Masaj tedavisi genellikle kanser hastaları için güvenli gibi görünse de, derin veya yoğun basınçlı bir masaj yaptırmadan önce onkoloğuna danışmalıdırlar. Bir tümör üzerindeki herhangi bir direkt basınç genellikle caydırılmamalıdır. Kanser hastalarının masaj terapisi ile ilgili endişelerini onkoloğuyla tartışmaları gerekir.
Gebe kadınlar masaj tedavisini kullanmadan önce sağlık uzmanına danışmalıdır.

Bir Cevap Yazın