Masajın Deriye Olan Etkileri

Ter bezlerindeki ter üretimini arttırarak fazla suyun vücuttan çıkışını düzenler. Kandaki üre ve diğer zararlı maddelerin atılımını kolaylaştırır, böbreklerini yükünü hafifletir.

Kapi dilatasyonu ile hiperemi sağlamaktadır. Dilatasyon genişleme, büyütme anlamlarına gelmektedir. Kapi ise vücuttaki en küçük damarlara verilen isimdir. Kapi dilatasyonu küçük damarların büyümesi anlamına gelir. Yani kanın damarlardan akışını kolaylaştırmaktadır. Hiperemi ise aşırı kanlanma anlamına gelir. Yani masaj en küçük damarlarda bile kanlanma sağlayarak, vücudun kan ihtiyacının karşılanmasına yardımcı olmaktadır.

Sebum adı verilen salgıyı arttırarak derinin yumuşamasını sağlar ve enfeksiyonlara karşı direncini arttırır. Yanık veya kesik derinin daha çabuk iyileşmesini, kan damarlarının kapasitesini arttırarak hızlandırmaktadır.

Derinin elastikiyetin oranını arttırmaktadır. Elastikiyet esneklik anlamına gelir. Yani derinin daha esnek bir yapıda olmasını sağlamaktadır.

Kan dolaşımını arttırarak hücrelerin beslenmesini sağlar. Ayrıca hücrelerin yenilenip üremesinde de büyük etkisi vardır. Dolaylı yoldan da sayılsa, hücre sayısını arttırmaktadır.

Fibrosis oluşumunu engeller. Fibrosis hücre aralarındaki liflerin artması demektir. Çokça ağrıya sebep olan bu oluşumlara vücut ihtiyaç duymaz. Masaj da bu oluşumların gelişimini engelleyerek ağrıları azaltır.

Scarların gevşemesini sağlamaktadır. Scar yara izi demektir, yara izlerinin gevşemesini sağlaması yaralardaki basıncı ve ağrıyı azaltacağından vücuda faydalıdır. İzlerin çabuk geçmesini de sağlamaktadır.

İç Organlara Etkileri

Akciğerlerdeki mukusun çözülmesini sağlayarak nefes problemlerini azaltır. Öksürük, göğüs ağrısı, yorgunluk ve sonradan oluşabilecek astım gibi hastalıkları önler.

Kan dolaşımını ve lenf drenajını arttırarak daha fazla idrar çıkışını sağlar ve fazla ürenin atılmasına yardımcı olur.

Parasempatik sinir sistemi yoluyla ulaşarak, sindirimi rahatlatır. Parasempatik sinir sistemi, sindirimi ve salgıları düzenleyen sistemdir. Masaj direkt olarak o sistemi etkileyeceğinden, düzenli masaj yaptıran kişilerin böyle sıkıntıları yok denecek kadar aza indirgenmiştir.

Kalın bağırsağın üzerindeki yükü azaltarak konstipasyon ve gaz problemlerini çözer ve insanı rahatlatır. Konstipasyon halk arasında kabızlık olarak bilinen ve herkesin başına gelebilecek ciddi ve acılı bir problemdir. Düzenli masaj yaptıranlarda görünmediği gözlenmiştir.

Abdominal distansiyonu düzenleyip azalmasına yardımcı olur. Karın bölgesinde gereğinden fazla şişlik anlamını taşıyan abdominal distansiyon, kalın bağırsağın ve midenin yükünü azalttığından ciddi bir rahatlama sağlar.

 

View Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir