Masajın Genel Etkileri

Kan dolaşımının hızlanmasına yarayan masaj yöntemleri, aslında bir sürü hastalığın tedavi edilmesine fırsat vermektedir. Kan dolaşımı normal veya hızlı olan bir vücut kendini birçok hastalığa karşı korumaktadır. Hızlı kan dolaşımı oksijen alışverişini kolaylaştırıp enerji sağlayan karbonhidratların ve yapıcı, onarıcı görevi bulunan proteinlerin her hücreye eşit dağılmasına olanak tanır. Hormonal dengeyi sağlar ve atık toksit maddelerin vücuttan uzaklaştırılmasını kolaylaştırıp ilgili organa taşınmasını hızlandırır. Mikroplarla savaşta bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar.

Artan kan dolaşımı ve artan oksijen üretimi dokuların daha iyi çalışmasına fırsat sağlamaktadır. Tüm organizmanın ihtiyaç duyduğu besin kabul edilen oksijen, biyokimyasal olayları ve reaksiyonları düzenler. Vücut için zararlı olan asidik maddelerin daha az miktarda üretilmesine olanak tanır.

Ellerle yapılan basınç sırasında lenf dolaşımı düzenlenir. Lenf dolaşımı vücuttaki bazı zararlı maddelerin vücuttan atılmasını sağlamaktadır. Lenf dolaşımı düzensiz bir kimse, kendini sürekli olarak yorgun ve şişkin hissedecektir. Daha çabuk kilo alacak, sürekli olarak vücudu kaşınacaktır. Bağışıklık sisteminin zayıflamasına, sivilcelere, aşırı sinirlilik haline ve kuru bir cilde sebebiyet verecek bu durum; vücudun yapısını bozma tehlikesi taşımaktadır. Kısacası sağlıklı bir kişinin lenf sisteminin düzenli çalışması gerekmektedir. Masajın en önemli ve en faydalı etkilerinden biri de budur.

Bu konuda uzmanlaşmış masörlerin nereye en iyi baskı uygulayacağını bilmesiyle salgılanan hormonlar, vücudun sağlığı açısından oldukça önemlidir. Hedef organı yeterli şekilde salgılanan bu hormonlar vücuttaki dengeyi son derece yerinde tutacaktır.

Masajın sayılamayacak kadar çok olumlu etkisi bulunmaktadır. Çoğu insanın keyif olarak nitelendirdiği masaj; aslında ruhsal ve bedensel sağlığımız için son derece yararlıdır. İnsanı hissettiği veya hissedemeyip bilmeden içinde tuttuğu tüm sıkıntılardan, acılardan kurtarır.

MUTLAKA DOKTORUNUZA DANIŞIN!

Fakat masajın zararlı olabileceği durumlar da bulunmaktadır. Çoğu insan ihmal eder fakat bilinçli bir insan, mutlaka masaj yaptırmadan önce bir doktora danışmalı hatta belirli testler yaptırmalıdır. Örneğin şeker hastalığına zararlı olacak masajlardan şeker hastaları kaçınmalıdır, veya midesi kokuya hassas kişiler ne kadar met edildiğini duyarsa duysun aromaterapi masajından kaçınmalıdır. Enfeksiyonlu bölgeye yapılan masajlar diğer bir risk grubudur. Kan dolaşımını arttıran masaj sayesinde enfeksiyon tüm vücuda yayılabilir.

 

View Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir