Masajın Psikolojik Etkileri

İnsanın yorgunluğunu atmasının en kolay yolu olarak görülen masaj, ciddi bir rahatlama sağlamaktadır. Bu uzman kişiler tarafından ispatlanmıştır. Yorgunluk psikolojik olarak insanı en çok etkileyen olaydır. İş yoğunluğu olsun, stresi olsun insanı en çok yorup, psikolojisini alt üst eden ve diğer insanlarla ilişkisini kötü yönlü etkileyen durumdur. Masaj yaptırarak hem vücuttaki yorgunluğu azaltıp hem de enerji depolamanız bakımından etkilidir. İnsanlarla ilişkilerinizi de olumlu yönde etkileyecektir.

Gerginliği giderip ruhu yumuşatır. Yaşama sevincini arttırıp hareket etme isteğini arttırır. İnsanın ailesine, arkadaşlarına karşı davranışlarının iyi olmasını sağlar. Mutluluk hormonu salgılar. Masajını düzenli yaptıran insan, sabah huzurlu uyanır ve sinirsiz, stressiz bir şekilde işine gider.

İş yapma, ders çalışma gibi konularda isteği ve verimi arttırır. İşini zorunluluk olarak görmek yerine, sanki en sevdikleri işmiş gibi yaparlar. Masaj insanın kafasının daha çok çalışmasına ve daha çok bilgi depolamasına yardımcı olacağından, özellikle üniversite sınavına gireceklere psikologlar tarafından tavsiye edilmektedir. Vücudun yorgunluğunu alıp, beyni berraklaştırır.

Ergenlik çağında olanlar ve yoğun iş temposu altında çalışanlar için stres yönetimi sağlar. Yoğun tempoda sosyalleşemeyen ve yalnızlık çekenlerin depresyona girmesini, rahatlatıcı etkisiyle engeller. Stres yüzünden düşük alınan sınavlar, kaybedilen işler yavaş yavaş yok olmaya başlar.

Çok sinirli insanların öfke kontrolünü sağlar. Daha az sinirlenirler. Düzenli masaj yaptıran insanlar, yorgunluğunu çok fazla hissetmeyeceğinden sinirlendiği konunun üzerine bir de yorgunluk binmez. Örneğin işten çok yorgun gelmiş bir babanın kafası öylesine yorgundur ki kimsenin konuşmasını en azından dinlenene kadar istemez. Fakat haftada bir masaj yaptırıyorsa, yorgunluğu onu çok fazla etkilemeyeceğinden ailesine daha güler yüzlü ve cana yakın davranır.

Panik atak hastalarının, yaptırdıkları masajla daha rahat hareket ettikleri görülmüştür. Ufacık şeylere heyecanlanmazlar ve basit şeylerden korkmazlar.

Uykusuzluk sorununa birebirdir. Masaj yaptıran insanlar, kas ağrıları olsun, diğer nedenler olsun rahat olacaklarından uykusuzluk sorunu yaşamamaktadır. Hele ki aromaterapi masajı yaptıranların, aldıkları güzel kokular ve dinledikleri klasik müzikle ruhları adeta büyülenir ve ruhun bedenden ayrı çektiği acılardan da kolaylıkla arınırlar. Ruhları ve bedenleri öylesine rahatlamıştır ki, kendilerini çok zinde ve enerjik hissetmeleri bir yana dursun; uykularını sarsan stresten öylesine uzaklaşmışlardır ki, uyumak istediklerinde de kolayca uyurlar.

View Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir