Masajın Vücuda Etkileri

      Mekanik Etkileri

Kasların arasında yer alan lenf damarlarındaki sıvıların akışkanlığını kolaylaştırarak, vücudun daha geç yorulmasını ve ağrılarının azalmasını sağlar. Masaj düşük kas tonusunu uyarır ve kas tonusunda artışa neden olur. Normal kas tonusunda hiçbir etkisi bulunmamaktadır.

Aşırı gergin kasların gerginliğini azaltmasıyla hareket etmeyi kolaylaştırır ve hareket hızını arttırır. Daha ağır yükler kaldırıldığında daha az ağrı hissetmeyi sağlar. Düzenli masaj yaptıran insanların daha çok ayakta kalabildiği ve daha fazla ağırlık kaldırdığı kanıtlanmıştır.

İmkanı olan ve vücut işi yapan insanlar, ağrılarından şikayetçi olup doktora gittiklerinde doktorlar tarafından tavsiye edilmektedir.

      Masajın Fizyolojik Etkileri

Organizma bir bütün olması dolayısıyla, herhangi bir bölgeye uygulanan masaj elbette ki bütün vücudu etkileyip rahatlatacaktır. Vücudun hangi bölgesine uygulanırsa uygulansın, uygulandığı bölgeye ağırlık göstermek üzere her bölgede ciddi bir rahatlama hissedilmektedir.

Damar, sinir ve hormonal yapıların uyarılmasını sağlayarak hücresel faaliyetlerin hızlanmasına yardımcı olur. Damarlardan kan akışını hızlandırıp, kalbin yükünü azaltır. Sinir sistemini gevşetir, bu sayede insanın üzerindeki gerginliği azaltır. Hormonal dengeyi sağlar, bu açıdan süt bezlerinin tıkalı oluşundan ötürü çocuk doğuramayan kadınların daha hızlı çocuk doğurmasını sağlar.

Venöz(toplar damar) dolaşımını arttırması dolayısıyla dokuların beslenmesini ve oksijenle zenginleştirmesini sağlar.

Venöz dolaşımını hızlandırması ile metabolik artıkların dokulardan uzaklaştırmasını kolaylaştırıp hızlandırır. Vücutta artıkların olmasını engelleyip, hastalık oluşumunu azaltır.

Doku hormonlarının salgılanmasını kolaylaştırması dolayısıyla kılcal damarları genişletip rahatlatır. Vücudun gerginliğini attırıp gevşetir. Oluşturduğu rahatlama ile daha çok çalışıp ayakta kalabilme süresini arttırır. Sabahları kalkarken daha dinç kalkmaya yardımcı olur.

Deri gerginliğini azaltıp cildi parlatması ile birlikte daha güzel bir görünüm sağlamaktadır.

Yatıştırıcı ve huzur verici etki yaratmasıyla, stresi insan vücudundan atar ve bu sayede daha sağlıklı ilişkiler kurulmasına yardımcı olur. İş hayatında verimi attırır, özellikle insanlarla konuşma gerektiren işlerde müşteri memnuniyetini arttıracak sözler kurduğunuzu fark edeceksiniz.

Nörofizyolojik bağlantılar yoluyla; mide, safra kesesi ve bağırsak gibi organların çalışması olumlu etkilenir. Sindirim sistemini düzenleyip, kabızlık ve tuvalete gidememe gibi sorunlara da iyi gelmektedir.

View Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir