Medikal Masaj Nasıl Yapılır?

Medikal Masaj Nerelerde Yaptırılmalı?

Tıbbi masaj olarak da adlandırılan medikal masaj, sağladığı pek çok faydanın yanı sıra en çok iyileştirici özelliği ile bilinmekte ve tercihe edilmektedir. Genellikle doktor tarafından hastalara önerilen bu masaj türü herhangi bir sebepten dolayı yorgun düşmüş ya da hasar görmüş bir organın kaybettiği fonksiyonlarını geri kazanması amacı ile uygulanmaktadır. Fizyolojik yararlarından farklı olarak psikolojik olarak da pek çok olumlu etkisi bulunan bu masaj uygulamasının farklı teknikleri bulunmaktadır.

Bu masajın uygulanmasını gerektiren rahatsızlıklar ise omurilik rahatsızlıkları, bel fıtığı, menopoz, Parkinson ve menüsküs gibi hastalıklardır.

Medikal Masaj Nasıl Uygulanır?

Dış yüzeyden merkeze doğru uygulanmakta olan medikal masaj, göğüs ve sırt bölgelerinde farklılık gösteren yöntemlere sahiptir. Uzmanlığı bulunan kişiler tarafından uygulanması gerekir. Uygulanmasında da kas gruplarına bası yapılır ve dolaşım sistemi üzerinde etkisi oluşur. Medikal masaj esnasında yumuşak ve akıcı hareketlerin uygulaması mevcuttur. Bu hareketlerin vücuda etki etmesi gerekmektedir. Bu sebeple doğru tonda uygulanması oldukça önemlidir. Vücut yorgunluğu, kronik ağrılarda ve kas sistemine etki edecek medikal masaj yöntemleri rahatlıkla uygulanır.

Medikal masaj vücutta ilaçlar ile giderilemeyen ağrı ve sızı gibi durumlarda doktorlar tarafından önerilmektedir. Kas gerilmelerine ve sinir dokularının zedelenmesine neden olan durumlarda hastalıkların etkilerinin azaltılması için çok önemli bir yere sahip olan bu masaj uygulaması profesyonel ve alanında uzman kişilerce yapılmalıdır.

View Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir