Refleksoloji Masajı

Bir çeşit denge masajı kabul edilen bu masaj türü, ayaklara yapılmaktadır. Hem duygusal hem de fiziksel açıdan kendinizi dengede hissetmeniz için bu masajı düzenli olarak yaptırmanız gerekmektedir.

Koşuşturmalı bir işte çalışıyorsanız veya sürekli ayaktaysanız, ayaklarınızın yükünü azaltacak bu masajı sık sık yaptırmalısınız. Maddi açıdan yaptıracak gücünüz yoksa evde kendi kendinize öğrenip yapmanız da mümkündür.

Uzakdoğu kültüründe tedavi olarak bilinen bu masaj, ayaktaki her noktayı bir organ kabul eder ve ayağı rahatlatan her darbenin aslında organları rahatlattığına inanılır.

Nörolojik açıdan da insanı rahatlatan bu masajın 5 bin yıllık bir geçmişi bulunmaktadır.

Nasıl Uygulanır?

Ayak tabanında bulunan refleks noktalarına, el parmakları ve ahşap düz bir çubukla yavaş yavaş düzenli olarak bastırılır. Uygulanılacak kişi rahat bir sandalyeye oturtulup, ayakları bir tabureye uzatılır. Sorunlu bölgeye yapılan uyarılarda kişi bir miktar acı hissedebilir fakat masaj tamamen bittiğinde son derece rahatlatacaktır.

Refleksoloji Masajının Yararları

Sonunda tüm bedene masaj yapılmış gibi rahatlama hissettiren bu masaj türü, sinir sistemini rahatlatıp kan dolaşımını hızlandırır. Derin bir dinlenme hissettiren bu masaj esnasında, masaj yaptıran kişi genel olarak uyuyakalmaktadır.

Uyku kalitesini arttırıp enerji akışını dengeler. Özellikle uykusuzluk problemi yaşayanların ilaç kullanmadan uyku problemlerini yok eder. Bağışıklık sistemini güçlendirip hastalıklarla mücadeleyi kolaylaştırır. Vücudu toksinlerden arındırıcı etkisi vardır.

Hangi Hastalara Uygulanabilir?

Stres ve anksiyet bozuklukları yaşayan kimselere uygulanır. Panik atak, depresyon, uykusuzluk gibi psikolojik hastalıklara; bel ve boyun fıtığı, romatizma, felç gibi ortopedik rahatsızlıklara; otizm gibi zihinsel rahatsızlıklara; migren, astım, hazımsızlık rahatsızlıklara; hormon sorunları, regl sancıları gibi hormonal rahatsızlıklara iyi geldiği gözlemlendiği için bu hastalara tavsiye edilir. Regl öncesi ve sonrası gerginliği azalttığı Amerika’da yapılan araştırmalar kapsamında kanıtlandığından, özellikle kadınların her ay regl olmadan bir hafta önce düzenli olarak yaptırmaları söylenmektedir.

Hangi Hastalara Uygulanamaz?

Hamileliğin ilk altı ayında olanlara, kanser olanlara, damar tıkanıklığı problemi olanlara, varis sorunu yaşayanlara ve şeker hastalarına önerilmeyen bir masaj türüdür. Ayrıca bu konuda uzman bir eğitim almamış kimselerin yapması son derece sakıncalıdır.

View Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir