Shiatsu masajı

Shiatsu masajı , ashiatsu masajı veya oryantal bar terapisi ile karıştırılmamalıdır , Asya kültüründe uzun bir geçmişi olan elle yapılan bir manipülasyon türüdür. Sözcüğün kendisi “parmak baskısı” anlamına gelir, ancak genel olarak, randevunuzdan önce kaç tane kahve kupaları seçtiğinize bağlı olarak, tamamen stresli veya tamamen enerjili hissetmenize yardımcı olabilecek rahatlatıcı bir masaj anlamına gelir ( not : daha önce kahve içmeyin Mesaj).

Shiatsu masajı nedir?
Çin tıbbında kökleşmiş bir Japon masajı
Shiatsu , Çin tıbbında kök salmış Japon masajıdır . Bu etki, shiatsu masajının temel prensiplerinde görülebilir : qi ve meridyen teorisi. Qi kabaca enerji ya da yaşam gücüne çevirir; Birisine canlılık veren şey bu. Ve qi , beden boyunca meridyenler olarak bilinen yollar boyunca dolaşır. (Tüm bunlar biraz tanıdık geliyorsa, muhtemelen akupunktur ve akupresür hakkında duyduklarınızı hatırlıyorsunuzdur , her ikisi de bu geleneksel Çin tıbbı teorilerine dayanmaktadır .)

Dengeli bir qi , vücudun gerektiği gibi işlev görmesine yardımcı olur ve hastalık veya hasarla karşılaştığı zaman kendini daha verimli bir şekilde iyileştirir. Ancak, ağaçtaki herhangi bir tecrübeli yogi gibi, bu enerji dengesini kaybedebilir, ki bu da shiatsu masajının devreye girdiği yerdir .

Nasıl çalışır
yeniden dengeleme qi

Shiatsu bu dengesizlikleri tespit içerir qi ve birlikte basınç uygulayarak vücudun meridyenler bunları gidermek için. Firma basıncı, inanılır, tıkanıklıkları yerinden çıkarır ve qi’nin vücuttaki sağlıklı akışına devam etmesine izin verir .

Ve bu teori için söylenecek bir şey var: sadece qi ve hareketinin dolaşım sistemindeki kandan çok farklı olmadığını hayal edin . Hem kan hem de qi vücudu canlılık ve enerji ile aşılar ve ister yoga ister çigong koşuyor olsanız da, hareket ve egzersizle daha kolay akabilir . Ve aynı şekilde masaj, kan dolaşımının yetersiz olduğu bölgelere kan akışını yeniden sağlamaya yardımcı olduğu gibi, aynı şekilde qi’nin tükendiği yerlere akışını da canlandırabilir .

Shiatsu masaj teknikleri
Hedeflenen basınç, esneme ve eklem manipülasyonunun bir karışımı

Iken shiatsu uygulayıcıları hedef parmaklarını ve ellerini kullanma basınç noktalarını , onlar da diğer bir dizi istihdam masaj teknikleri huzur sağlamak ve baskıyı kaldırmak için. Biri, kendi dirsekleri, yumrukları, dizleri ve ayakları gibi diğer vücut parçalarını kullanarak derin basınç uygular.

Shiatsu masajının önemli bir yönü burada devreye giriyor: müşteri genellikle masaj masasından ziyade bir yer paspası üzerinde duruyor. Bu, terapistin kendi vücut ağırlığını en aza indirirken derin basınç uygulamak için vücut ağırlığından faydalanmasını sağlar.

Basınç uygulamasına ek olarak, terapist uzuvları da gerecek ve eklemleri döndürecek, kıvrımlar yaratacak ve esnekliği artıracaktır. Repertuarında başka bir teknik de, kasları nazikçe itilerek kasları vücuda saldırarak vücudun yan yana sallanmasına neden olan kembiki olarak adlandırılır .

Shiatsu masajının faydaları
Ortalanmış ve rahat hissetmek için bekliyoruz

Qi ve meridyenlerin prensiplerini destekleyen bilimsel bir kanıt olmasa da , shiatsu her şeye rağmen, gerginliği besleyen ve iyi dolaşımın teşvik edildiği rahatlatıcı bir tedavi olarak kabul edilmektedir. Ve bazı araştırmalar, masajın diğer pozitif fizyolojik etkilere sahip olduğunu buldu – bu nedenle, sosyal bağlanma ve olumlu duygulardaki rolü nedeniyle genellikle vücudun “aşk hormonu” olarak adlandırılan oksitosin salınımı – shiatsu , sinir sistemini sakinleştirmeye ve stresi azaltmaya yardımcı olabilir çeşitli sağlık sorunlarına neden olduğu bilinmektedir.

Ne beklemeli ve nasıl hazırlanmalı
Temelde pijamalarına gidebilirsin

Birçok bakımdan, bir shiatsu masajı almak bir Tay masajı yaptırmaya benzer . Yukarıda belirtildiği gibi, bir masaj masasından ziyade bir zemin matına uzanmaya davet edileceksiniz. Masajınızın yağ içermesi olası değildir. Bu iyi bir şeydir, çünkü aynı zamanda tamamen giyimli olarak kalacağız – mütevazı bireyler için bir satış noktası ve asla nüansızlık.

Yani, gerçekten, hazırlamak için yapmanız gereken tek şey, bacaklarınızın terapistin uygun gördüğü şekilde manipüle edilmesine izin verecek olan, sıkı veya gevşek, rahat giysiler giymektir. Giyim konusunun ötesinde, daha genel ipuçları için bir masajın öncesinde, sırasında ve sonrasında nasıl davranılacağına dair kılavuzumuza göz atın .

View Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir