Spor Masajı Nasıl Yapılır?

Müsabaka Sonrası Masaj Nasıl Yapılır?

Atletlere yönelik yapılan vücut çalışmalarına spor masajı denilmektedir. Çeşitli kas zedelenmelerini ve yaralanmaları önlemek adına ve ayrıca sporcuyu hazır hale getirmek ve en iyi durumda hazır bir şekilde müsabakalara çıkması için yapılmaktadır. Üç temel çeşitte yapılmaktadır. Müsabaka öncesi, müsabaka sonrası ve bakım masajı şeklinde yapılan masajların her bir çeşidine ayrı teknikler uygulanmaktadır.

Öfrelaj

Spor masajlarının en etkili tekniklerinden birisi olan bu yöntemde avuçlar veya başparmakla hafif bir vurma şeklidir.  Bu teknik sayesinde kasa kan akışını arttırırsınız.

Petrisaj

Bir diğer çok kullanılan spor masajı tekniklerinden birisi olan Petrisaj, iki elle yapılan bir masaj şeklidir. İki elle tutulan kaslar sıkıştırılarak yapılmaktadır. Gerilmiş kasların gevşemesi için kullanılır.

Spor Masajında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Spor masajında yapılacak tüm vuruşlar küçük parmaklarla yapılmalıdır. Kupalama terapisi esnasında eller kupa şekline getirilerek kaslara vurulur bu sayede derinin ve kasların uyuşması sağlar ve onları büzüştürür.
Seanslar genellikle yarım saat veya bir saat olarak yapılmalıdır.

Müsabaka Öncesi Masaj

Karşılaşmadan hemen önce yapılması gerekmektedir. Kasları uyarmak için hızlı bir öfrelaj ile kolayca hareketi için petrisaj uygulanır.

Müsabaka Sonrası Masaj

Karşılaşmalardan bir iki saat sonra yapılmalıdır. Gerilmiş kasların yıpranmaması için olabildiğince hafif ve yavaş uygulanmalıdır. Şişmeleri ve toksik atıkların vücuttan çıkarılmasını amaçlamaktadır.

Bakım Masajı

Antrenman öncesi haftada bir kez yapılmalıdır. Sırt ve bacaklar için derin bir şekilde öfrelaj ve petrisaj uygulanmalıdır.

View Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir